bilgi@mucitkids.com
+90 553 224 69 23

Sıkça Sorulan Sorular

4 yaştan itibaren kodlama eğitimi adı altında çeşitli oyunlarla başlayabilirler. Bunun için Code.org’ un bu yaş kategorisi ya da mobil cihazlarda oynanabilecek çeşitli algoritmik oyunlar da kodlama eğitimi sayılırlar.

 Bunun net bir cevabı yoktur. Ancak yapılan araştırmalara göre 6 yaş grubu için başlamak mümkün ve uygundur. Materyal üreticileri de çoğunlukla bu yaş grubu için üretime başlarlar.

 Kodlama eğitiminde öğrencinin kendi kişisel bilgisayarının (Örn: Dizüstü) veya / ve mobil cihazının (Örn: Tablet) olması yeterlidir. Çoğunlukla bu kodlama eğitimi yazılımları ücretsizdir.

 Robotik kodlamada öğrencinin kişisel bilgisayar ve/veya tabletinin yanında öğrenci ve eğiticinin birlikte kararlaştıracağı bir ya da birkaç materyal ile başlanabilir. Sonrasında ilgi alanına ve isteğine göre materyal alınabilir.

 Stem Fizik, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik kelimelerinin ingilizce karşılıklarının baş harflerinden oluşan bir tanımdır.

 Kodlama ve robotik kodlama eğitimi alan çocuklar, analitik düşünme yeteneğine sahip olurlar. Ayrıca eleştirel bakış acısı ile karşılaştıkları problemlere çözüm arayabilirler.

Çocuğunuza bir robot oyuncağı olsaydı ona ne yaptıracağını sorun, cevabın sizi güldüreceğini, düşündüreceğini, insanları insan ve robotları robot yapanın ne olduğu hakkında hararetli bir tartışma başlatacağını ya da bunların hepsini birden yapacağını garanti ederiz. Robot yapım seti, erkek ve kız çocukların istedikleri gibi görünen ve davranan kendi robotlarını yapması ve programlaması için harika bir oyuncaktır. (Aynı zamanda eğitici de olduğunu onlara söylemenize gerek yok.) Şirin, havalı, tehlikeli, yardımsever, eğlenceli, hatta akrobatik bile olabilir. Tek başlarına, arkadaşlarıyla ya da yardımlarımızla üzerinde çalışabilecekleri eğlenceli bir projedir. Olasılıklar sınırsızdır.

Kodlama, gerçekten çocuğunuzun mantığını, sezgisiyle birleştirme isteğini ve kabiliyetini tetikleyebilir ve teşvik edebilir. Çocuklar kodlamayı hemen “bunu yaparsam ne olur?” gibi yaratıcı soruları ve fikirlerini test etme aracı görür. Yaparak ve yaşayarak öğrenme gerçekleşir.

Çocuğunuz bilgisayarıyla, robotuyla, tabletiyle veya başka bir ekranla kodlama yapmayı öğrenirken ekran karşısında yalnızca boş boş vakit geçirmez. Bu, onlara değerli yaşam becerileri öğreten aktif bir katılım ve gelişim etkinliğidir:

Dil Becerileri

HTML gibi bir bilgisayar kodunun dillerini ve örüntülerini öğrenmenin, farklı bir dil öğrenmeye çok benzediğini biliyor muydunuz? Çocuğunuzun kodlamadan öğrendiği beceriler, doğrudan başka dillerin dil bilgisi ve cümle yapısı kurallarını öğrenmede uygulanabilir!

Organizasyon ve Problem Çözme Becerileri

Bir bardak sütü içmek için kolunuzu kaldırdığınızda, bunu NASIL yaptığınızı düşünmeden yaparsınız. Çocuklar bir robotun hareketlerini, bir bilgisayar programını ya da oyunu programlamaya çalışırken, birleştiğinde büyük yolculuğu oluşturan bütün küçük adımları belirlemeyi öğrenir. Engelleri ön görmeyi, yaratıcı kestirme yollar bulmayı veya deneyimi iyileştiren beklenmedik detaylar eklemeyi öğrenir. Bugün bir robota bir bardak sütü kaldırtmayı başarabilirlerse 20 yıl sonra Mars’a roket gönderebileceklerini garanti edemeyiz ama denerken kesinlikle eğleneceklerdir!

Merak, Yaratıcılık ve Özgüven

Çocuklar karton kutulardan ve boya kalemlerinden süper kötü üsleri, roketler veya bebek evleri yapabilir. Kodla neler yapabileceklerini hayal edin! Çocuklar, yeni bir şey yapmak için sahip olduklarını kullanmanın yaratıcı yollarını bulur.

STEM ile Daha Güçlü bir Gelecek

Çocuğunuz doktor olmak, büyük kamyonlar kullanmak, şef ya da sanatçı olmak istiyor olabilir, ne olursa olsun STEM disiplinlerinden bir ya da daha fazlasıyla çalışması gerekecektir. Bilim(Fen), teknoloji, mühendislik veya matematik. STEM uzmanı olmalarına gerek yok, yalnızca kodlamanın temellerini öğrenmeleri, onlara kullanacakları teknolojileri ve sahalarındaki süreçleri ve iş yüklerin iyileştirmek için ihtiyaç duyacakları araçları çok daha derinden anlama fırsatı verebilir.

Çoğumuz için Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik alanları ya son derece heyecan ve ilham verici ya da ilgi duyması zor, son derece göz korkutucu kavramlardır. Bunlar, genellikle “zor” bilimler olarak ün kazanmıştır. Hem kavraması ve öğrenmesi zor hem de katı, yaratıcılığa ya da hayal gücüne çok az yer veren ya da hiç vermeyen alanlar olarak bilinirler.

Merak, eğlence ve yaratıcılığın hem çocuklarda hem de yetişkinlerde bilime karşı heyecan uyandırmada önemli unsurlar olduğuna inandığımız için LEGO® STEM oyuncakları tasarlıyor ve üretiyor. Bizler de bunları kullanarak ilerliyoruz. Her zaman oyun ve deney yoluyla temel düzeyden ileri düzey STEM becerilerine ulaşmak mümkün. (Ve bu bilimsel bir gerçek!)

STEM, yaşamın, evrenin ve her şeyin yapı taşlarını anlamaya açılan bir penceredir. Bize yaşadığımız dünyayı keşfetme, sorgulama, bu dünyada ilerleme, hatta bu dünyayı icat etme araçları verir. Bu beceriler her tür çalışma ve oyun alanında uygulanabilir ve uygulanacaktır.

Tabii ki. Her zaman kurumumuza gelerek eğitim ortamımızı ve materyallerimizi görebilirsiniz. Detaylı bilgi için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.