bilgi@mucitkids.com
+90 553 224 69 23

3 Boyutlu Tasarım ve Baskı

Mucit Kids > 3 Boyutlu Tasarım ve Baskı

Maker eğitimlerinin vazgeçilmez parçalarından biri olan 3 boyutlu modelleme ve baskı, kendi ürünlerimizi gerçek boyut ve maddelerle üretmeden önceki prototip halini yapmak için ya da günlük hayatta kullanabileceğimiz küçük mekanik aletler, kalemlik, oyuncak, biblo gibi basit ve kullanışlı eşyalar üretmek için kullanılabiliyor. Prototipleme dediğimiz kullanım şeklinde, mimarların projelerini uygulamaya geçirmeden önceki maketler olarak düşünebilirsiniz. Artık daha kaliteli baskılarla bunun için de kullanılıyor.

3 Boyutlu Modelleme Araçları Nelerdir?

Tinkercad: Web tarayıcımız üzerinde çalıştığı için kurulum yapmamız gerekmez, bilgisayarımızda yer tutmaz. Ücretsiz bir yazılımdır ve temel çizimleri Tinkercad ile gerçekleştirebiliriz.

123D Design: Bilgisayar ve tabletlerimize ücretsiz yükleyebileceğimiz 123D Design, orta düzeyli çizimleri gerçekleştirebileceğimiz bir uygulamadır. Çoğu maker tarafından tercih edilmektedir.

Google Sketch-up: Google’ın geliştirmiş olduğu bu ürün kişilerin temel modellemeler yapmalarına olanak sağlayan ücretsiz bir masaüstü yazılımıdır.

SolidWorks: Endüstride kullanılan, yüksek performanslı bir uygulamadır. Simülasyon gibi özellikleriyle mekanizmaları bilgisayar üzerinden çalıştırarak, üretmeden görmemizi sağlar. İşletmeler için yüksek ücretlidir, ancak eğitim kurumları için akademik sürümü de bulunur.

AutoCad: Endüstride kullanılan, yüksek performanslı bir uygulamadır. Simülasyon gibi özellikleriyle mekanizmaları bilgisayar üzerinden çalıştırarak, üretmeden görmemizi sağlar.